Kategoria: Styropapa

Styropapa – charakterystyka, wykorzystanie i właściwości

Styropapa wykorzystywana jest głównie do izolacji termicznej. Dzięki konstrukcji płyt pozwalają one na stosunkowo łatwe odizolowanie i zabezpieczenie cieplne poszczególnych stref budynków i pomieszczeń. Z tego powodu styropapa zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów i wykonawców prac budowlanych i wykończeniowych. Centrum Styropianu odpowiada na to zainteresowanie – uzupełniamy naszą ofertę o różne rodzaje płyt, które można swobodnie dobrać i dostosować do swoich potrzeb.

Co to jest styropapa?

Jak sama nazwa wskazuje, to połączenie dwóch popularnych materiałów – styropian laminowany papą. Płyta samogasnącego styropianu (takiego, który nie zapala się od iskry lub papierosa, a po odizolowaniu go od źródła ognia gaśnie i nie zapala się ponownie) pokryta jest z jednej lub dwóch stron warstwą papy, co zapewnia bardzo dobrą ochronę termiczną i hydroizolację. Ze względu na dość swobodną możliwość cięcia styropianu producenci płyt oferują je w różnych wymiarach, grubościach i kolorach, dzięki czemu możemy swobodnie dobrać je do konkretnych miejsc.

Najpopularniejsze dostępne wymiary płyt styropapy to panele 1x1 m lub 2x1 m. Dostępne są również inne wymiary realizowane na indywidualne zamówienie. Grubość styropianu wynosi od 2 do 50 cm. Każda z płyt może być wykonana ze styropianu o różnej twardości. Zróżnicowanie grubości płyt i ich formatów sprawia, że układanie styropapy jest zajęciem prostym i przyjemnym.

Gdzie najlepiej wykorzystać styropapę?

Ze względu na swoje właściwości (doskonały izolator cieplny, hydroizolacja, niewielki ciężar) styropapa to świetny materiał do wykorzystania na dachy – te płaskie oraz o minimalnym kącie nachylenia (do 20%). Ocieplenie dachu płaskiego styropapą to wciąż zyskujący na popularności sposób, zarówno w nowo budowanych budynkach, jak i tych starszych, w których wykonuje się prace termomodernizacyjne lub naprawy dachów.

To jednak nie jedyna możliwość wykorzystania styropapy. Stosuje się ją również na ścianach piwnic, w budynkach przemysłowych, a także jako izolację stropów, tarasów, podłóg i wylewek betonowych. Płyty możemy położyć na różnych powierzchniach, m.in. na wykonanych wcześniej obszarach z papy, które wymagają naprawy, na drewnie, betonie, płytach OSB, a nawet na blasze.

Jak mocować styropapę?

Mocowanie styropapy nie jest trudne, jednak aby uniknąć błędów i wynikających z nich późniejszych problemów (takich, jak np. przeciekanie czy nieszczelność) sugerujemy, aby zwrócić się do specjalisty (np. dekarza).

Styropapę możemy zamocować za pomocą specjalnego kleju bitumicznego (producent styropapy poleca ten klej lub klej, który jest przeznaczony do tego typu materiałów) lub przy użyciu dedykowanych zestawów mocujących (tuleje i wkręty o różnych długościach). Najczęściej łączy się oba te sposoby, wzmacniając mocowanie klejem dodatkowymi łącznikami mechanicznymi. Tak ułożoną styropapę należy dodatkowo pokryć i zabezpieczyć papą nawierzchniową.

Bez względu na to, który sposób mocowania styropapy wykorzystamy, zawsze pamiętać należy o odpowiednim przygotowaniu podłoża, na którym docelowo będzie ona układana. Powinno być ono dokładnie oczyszczone, suche i wyrównane. To dodatkowe zabezpieczenie i gwarancja, że styropapa będzie odpowiednio spełniać swoje funkcje.

Właściwości styropapy

Oferowana przez nas styropapa cechuje się bardzo wysoką jakością, m.in. dzięki sprawdzonej i dopracowanej na przestrzeni lat technologii produkcyjnej. Płyty charakteryzuje kilka cech, które sprawiają, że są coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie i pracach termoizolacyjnych. Oto one:

  • Świetnie odprowadza wodę, dlatego styropapa na dach (również styropapa na dach płaski), czy taras sprawdzi się idealnie
  • Bardzo dobrze izoluje ciepło, więc ocieplenie dachu styropapą (ale również pomieszczeń piwnicznych, podłóg i ścian) to niezwykle skuteczna metoda
  • Odpowiednie ułożenie styropapy lub zastosowanie specjalnych płyt spadkowych umożliwia uzyskanie spadku nawet do 30%
  • Styropapa jest wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. silne promieniowanie słoneczne czy różnice temperatur
  • Niewiele waży, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo konstrukcji, na które się ją układa
  • Łatwa w montażu – styropapa dostępna jest w wielu różnych grubościach i formatach, dlatego łatwo można ją dopasować do danej powierzchni i skrócić czas prac termoizolacyjnych
  • Styropapa jest bezpieczna dla środowiska naturalnego
  • Materiał ten jest stosunkowo tani – cena styropapy, jak i cena ocieplenia dachu styropapą jest przystępna dla wielu inwestorów przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych

Zalet wykorzystania styropapy jest niewątpliwie dużo. Jest to wynik jej właściwości i cech materiałów, z jakich jest wykonana – styropianu i laminatu z papy. To sprawia, że inwestorzy cenią sobie jej wykorzystanie i coraz chętniej poszukują styropapy u producentów, którzy stawiają na jakość i poziom wykonania.


Serdecznie zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z naszej oferty – styropapa w cenie, która zadowoli naszych klientów. Masz pytania? Skontaktuj się z nami za pośrednictwem zakładki kontakt – chętnie odpowiemy na Twoje pytania i dobierzemy najwłaściwszy produkt.